Нова українська школа

В Міністерстві освіти працюють над тим, аби перейти до європейської системи навчання дітей. Освітянська спільнота України давно очікує змін, тому що в школу приходить новий учень – дитина інформаційного суспільства.

Традиційно реформи розпочинаються з початкової школи.

З 2017-2018 н.р. педагоги початкових класів активно розпочали підготовку до реформи в освіті, до запровадження нового Державного стандарту.
Перш ніж нові підходи будуть впроваджені в масштабах країни, їх відпрацюють у 100 відібраних школах, які беруть участь у пілотному впровадженні проекту нового Державного стандарту початкової освіти «Нова українська школа».

Пілотування нового Стандарту розпочалося з 1вересня 2017 року в 100 школах по всій Україні. У кожній області та у місті Києві є по чотири школи, які пілотуватимуть новий Стандарт початкової загальної освіти. У кожній школі – по два експериментальні класи. Це важливий попередній етап реформування загальної середньої освіти. «Нову українську школу» цього року випробують на «першачках». А в 2018-2019 н.р. всі першокласники розпочнуть навчання за ним.

Основною новацією, яка входить в практику діяльності 1-их класів експериментальних навчальних закладів, є інтеграція (об’єднання) семи навчальних галузей у предмет «Я досліджую світ».

Вознесенська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. № 8 увійшла до пілотного проекту «Нова українська школа». Досвідчені вчителі Похилюк Ірина Володимирівна та Сікайло Ніла Григорівна навчають 53-ох першокласників за новим стандартом. Разом з ними до експерименту долучилися вчителі англійської мови Лісоченко Ірина Вікторівна і Бусаргін Микола Сергійович.

На пілотні школи покладено велику відповідальність, і ми мусимо їх підтримати, – наголосила міністр освіти і науки України Л.Гриневич.

З метою реалізації Концепції Нової української школи в рамках експерименту «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення початкової освіти в умовах реалізації нового Державного стандарту початкової загальної середньої освіти» вчителі пройшли тренінгові заняття, які додали їм наснаги по-новому осмислити необхідність змін та підходів до навчання і виховання сучасних учнів. Викладачі англійської мови взяли участь у конференції, організованої Міністерством освіти і науки України спільно з Британською Радою в м.Біла Церква, в ході якої зустрілися з представниками видавництв «MM Publication», «British Council» та з Оксаною Коваленко, головним спеціалістом департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України. Організатори тренінгів забезпечили педагогів навчальними друкованими та відеоматеріалами, а першокласників – безкоштовними яскравими підручникам й робочими зошитами.

Педагогічний колектив ЗОШ № 8 щиро зустрів першокласників-«пілотів», облаштував для них комфортне освітнє середовище. Проект «Нова українська школа» передбачає не тільки інноваційні підходи до навчання і виховання, а й належні умови для проведення експерименту – забезпечення оргтехнікою для оперативного друку навчальних матеріалів, укомплектування закладу обладнанням для діяльнісного навчання. Для малюків спроектовані і виготовлені нові нестандартні шафи, індивідуальні комірки для зберігання речей, придбані сучасні маркерні магнітні дошки, на яких демонструються творчі роботи учнів. Зусиллями робітників школи оновлено меблі ігрової кімнати та спальні. За сприяння управління освіти замінено старі ліжка для малюків на нові.

Згідно з умовами пілотного проекту, учень має сидіти за одномісною партою. Виходячи з цього, рішенням сесії Вознесенської міської ради виділено кошти в сумі 66 528 гривень на придбання одномісного антисколіозного комплекту для кожного першокласника школи, що регулюється по висоті відповідно до зросту дитини. Кошти вже надійшли на рахунок школи, розпочалася процедура придбання меблів через систему ProZorro.

Протягом 2017-2018 років планується професійна підготовка усіх вчителів молодших класів: “До масштабного запровадження стандарту мають пройти перепідготовку більше 22 тисяч учителів. Зараз триває доопрацювання модельного курсу для цих вчителів, а також розробка дистанційної складової їхнього навчання. Значна частина обов’язків з організації перепідготовки ляже на плечі інститутів післядипломної педагогічної освіти”, – зазначила Л.Гриневич.

Для комунікації реформи «Нова українська школа» створено спеціалізований сайт nus.org.ua. На ньому збираються всі актуальні новини, матеріали, нормативні документи, а також відповіді фахівців на актуальні питання щодо реформи освіти.

Швидко минають перші дні навчального року. Запровадження пілотного проекту нового Державного стандарту вимагає від вчителів впровадження нетрадиційних форм організації навчального процесу та роботи з учнями, творчості, використання сучасних освітніх технологій, врахування особливостей кожної дитини.

Приємно відзначити, що педагоги пілотних класів свідомі того, що вони мають не лише викласти учням зміст нової програми, але й навчити їх застосовувати отримані знання, які допоможуть орієнтуватися в навколишньому світі та суспільстві. Свою мету педагоги вбачають у розвитку уміння школярів мотивувати власну діяльність, самостійно орієнтуватися в інформаційному просторі, у формуванні нешаблонного мислення, розкритті природних здібностей кожного учня.

«Нова українська школа» передбачає, що учителі разом із батьками утворюють партнерство, у центрі якого знаходиться дитина.

Побажаймо нашим «першопрохідцям» успіхів у впровадженні освітніх реформ!

А.О.Богдан, методист МНМЦ

Задайте свое питання