Покоління Z та давні українські традиції. Що спільного?

Тому ми люди. І життя навколо.

Тому є людство. Нація. Сім’я.

Ліна Костенко

Ранок. Громадський транспорт. Обурливі думки вголос про те, яка невихована зараз молодь, залежна від мобільних телефонів і подібне …

А хіба ми, дорослі, такі вже ідеальні?

Так, сучасні підлітки та молодь, а їх називають покоління Z, добре знають, що таке сторіс, блог, репост, підписники, інстаграм …. Але це ще й та молодь, яка вміє робити добро, бути чуйними та щирими, шанує стародавні звичаї і традиції своєї країни.

Вечір. Вознесенський ліцей «Інсайт». На Андріївські вечорниці поспішають ліцеїсти, вчителі зі своїми родинами, батьки, дідусі та бабусі, друзі ліцеїстів, випускники ліцею, учні інших шкіл, запрошені гості – родина американських волонтерів Ліндсі Ньюхолл та Метью Ярброу.

У холі заздалегідь відтворено елементи інтер’єру української світлиці з необхідними атрибутами: рушниками, вишитими скатертинами, глиняним посудом і, звичайно, розмальована піч (художники: Братуха Єлизавета, Уколова Марина, Жеребілова Софія, Лузан Аліна – учениці 10-М класу)

За традицією в Андріївських вечорницях беруть участь усі ліцеїсти, але свято створюють учні 11-М та 11-П класів.

І ось розпочалося дійство. Ведучі Бишляга Катерина та Койба Анастасія, які звернулися до присутніх з вітальними словами, повідомили гостям про історію свята, необхідність збереження народних традицій, звичаїв та обрядів.

І ми поринаємо в атмосферу свята…«Кайдашева сім’я» – українська класика. Лаврін (Любімов Дмитро) та Карпо (Калініченко Олександр) лагодять воза та розмовляють про дівчат, адже вони також збираються на вечорниці, як тільки виконають роботу.

Прийняли вечорниці дбайливі господині Умудова Юлія, Жила Марина та їх доньки Волошина Анна та Милованова Діана . Та яке ж свято без калити.. до млина їде дядько Довбиш (Фетісов Данил). Як і годиться, першими до оселі завітали дівчата із дзвінкими піснями. Очікуючи парубків-односельців, вони гадають на судженого, ворожать на дровах, свічках, на папірцях. А ще співають пісні та беруться до приготування та випікання головного атрибута свята – калити – символа Сонця, щастя, достатку, добробуту та надії. Усім процесом керує досвідчена господиня. Своєрідною родзинкою свята стали хлопці, переодягнені в дівчат, що намагались пробратись на вечорниці (Братко Ігор, Сєдих Віталій, Антонов Максим, Дерменжи Владислав). Вони феєрично виконали український хіт «Сама файна».

З гучними та веселими піснями на вечорниці завітали й парубки, які принесли неабияку радість дівчатам. Цього ж вечора намагався знайти свою суджену й парубок з гарбузом (Прошак Юрій). Залицялися до красуні Уляни (Костюкова Катерина) сільський багач Стецько (Кучмій Дмитро) та славний парубок Чернявський Сергій. Жарти, сміх переповнювали зал.

Найурочистіший етап свята – обряд «Кусання калити». Старший парубок (Дубина Владислав) запрошував «коцюбинських» кусати калиту. Завітали до світлиці і гості (учні 10 класів). Дівчата10-П класу (Білоус Юлія, Шевченко Альбіна, Гнатенко Лілія, Корнейченко Діана, Давтян Євгенія) показали запальний танець. Неймовірну сценку «Діди» підготували учні 10-М класу – «діди» – Платонов Артем, Немлієнко Олександр, Гуляєв Андрій та парубок Здобнов Віталій і неперевершена українка Лугова Анастасія.

Насамкінець учасники свята разом з глядачами урочисто виконали пісню «Моя Україна», у якій переплелися національне й патріотичне, єднання поколінь, державна минувшина й сьогодення, обрядовість народу.

Гості свята побачили справжнє українське дійство. Хлопці та дівчата жартували, співали, ворожили. Виставу підготувала заступник директора з НВР Крахмаленко І.В.

З глядацької зали було приємно спостерігати і за учасниками, і за гостями, які поринули в чарівний світ народних звичаїв і традицій.

Та які ж вечорниці без вареників, цього національного кулінарного бренду України? Завершальним етапом вечорниць було пригощання усіх учасників смачними українськими варениками, вертутами, пиріжками та іншими смаколиками, які приготували як самі ліцеїсти, так і їхні батьки, і звичайно бабусі, які є учасниками громадсько-активної школи, що діє при нашому ліцеї. Під веселі пісні ліцейна родина смакувала національні страви та обговорювала свято. Наприкінці – фото на згадку.

Грижимайло О.М., учитель української мови

Вознесенського ліцею “Інсайт”

ВІДГУКИ ПРО СВЯТО

«Дивовижна у вас атмосфера», «мій тато у захваті» , «нам дуже сподобалося ваше шоу» – такі слова ми чули про свято.

Торіна Алла (10-М кл.)

«Як тільки я переступила поріг уявної світлиці, де проводилися вечорниці, я одразу зрозуміла, що це буде щось дуже неймовірне, адже відчувалася та особлива українська атмосфера! І очікування мене не підвели: усе було на вищому рівні. Пісні, танки, сценки — усе це мені дуже сподобалося і надовго запало у серце. Не можу не сказати, що вареники були неперевершені. Смачний стіл у кінці лише підсилив позитивні емоції. Вже з нетерпінням очікую наступний рік, щоб узяти участь у вечорницях!»

Гриценко Богдан (10-П кл.)

«Таких вражень я давно не відчував, спочатку всі старанно готувалися, проводили репетиції, робили декорації. А коли прийшов час виступати – це була справжня українська атмосфера, особливо, коли вимкнули світло і дівчата почали співати та ворожити».

Білоус Юлія (10-П кл.)

«Це були перші мої вечорниці у ліцеї. Я отримала купу емоцій та гарний настрій. Обожнюю такі свята, коли готується вся ліцейна родина! Усі дуже старались і свято вийшло чудовим. Побільше б таких свят!»

Федорович Юлія (11-П кл.)

«Цей захід сприяв духовному розвитку усіх присутніх. Вечорниці здружили ліцеїстів ще більше. Після закінчення заходу відбулась запальна дискотека, яка супроводжувалася суто українськими піснями і пройшла у веселій та дружній атмосфері. Усе пройшло добре, гості були задоволені. А веселий настрій та позитив, отримані на вечорницях, залишаться надовго».

Умудова Юлія (11-М кл.)

«Усе ж таки Андріївські вечорниці в нашому ліцеї – це дивовижний захід, який дає змогу нам побачити величезну кількість справжніх українських звичаїв, потанцювати під запальні українські народні пісні та посмакувати дуже смачними варениками, і ми дуже вдячні за те, що в нас є можливість відчути справжній колорит нашої Батьківщини».

Воробйова Дар’я (випускниця ліцею 2017 року)

«Хто як не ліцеїсти можуть викликати бажання танцювати під запальні українські хіти .. американських волонтерів. Ще рік тому я сама танцювала циганочку на вечорницях. Знову пережила ті незабутні емоції».

Roxer studio. Фотографи: Роман Бебінов, Сергій Потушинський

«Дуже яскраве і «смачне» свято. Якось у них це по сімейному виходить. Дуже гарні дівчата і хлопці у вишиванках, смачні вареники і інші «смаколики», дружня дискотека. Враження залишились найкращі!»

Задайте свое питання