Інклюзивне навчання – як один із пріоритетних напрямів забезпечення рівного доступу дітей до освіти

Освітня галузь країни сьогодні переживає нелегкі, але дуже цікаві часи. В країні активно впроваджується системна реформа освіти, невід’ємною частиною якої є інклюзивна складова. Починаючи з цього навчального року держава задекларувала свою підтримку учням з особливими освітніми потребами. Було прийнято низку важливих нормативних документів, забезпечено фінансову підтримку впровадження інклюзії.

Хтось із педагогів, особливо старої школи, скаже: “Безглузді експерименти!” Хтось із батьків зауважить: “Дітям важко з такими програмами”. Можливо, праві і ті, і інші. Проте реформи розпочалися, і вони доводять свою результативність. Обраний нашою державою напрям на створення гідних умов навчання для дітей з особливими освітніми потребами є кроком до впровадження європейських принципів та стандартів життя. Дуже важливо пам’ятати, що захищаючи право дітей на якісну освіту та отримання професії, ми виконуємо основні положення Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю та Саламанської декларації.

Інклюзія – одне з таких нововведень. А створення інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ), безперечно, реальний шанс для наших дітей змінитися самим і змінити світ навколо себе.  ІРЦ створений з метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у закладах професійної (професійно-технічної) освіти та інших закладах освіти, які забезпечують здобуття загальної середньої освіти, шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини (далі – комплексна оцінка), надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та забезпечення їх системного кваліфікованого супроводу. Допомога дітям з особливими освітніми потребами комфортно почуватися  в соціумі та знайти своє місце в житті, стати самодостатньою людиною, реалізувати свої плани та мрії – ось першочергове завдання таких центрів.

В основі діяльності  ІРЦ –  забезпечення права дитини на освіту. Тому Центр здійснює свою діяльність з урахуванням таких принципів як:

  • повага та сприйняття індивідуальних особливостей дітей;
  • дотримання найкращих інтересів дитини;
  • недопущення дискримінації та порушення прав дитини;
  • конфіденційність;
  • доступність освітніх послуг з раннього віку;
  • міжвідомча співпраця.

Напевно найкраще і найшвидше зрозуміють всю важливість інклюзивно-ресурсних центрів батьки дітей з ООП. Бо вони, як ніхто, знають відношення оточуючих до таких дітей. Лише вони та їх діти знають, як боляче буває від колючих слів, скептичних поглядів, здивовано-осуджуючого шепоту за спинами.

У нашому місті в інклюзивно-ресурсному центрі працюють досвідчені фахівці: Будім М.Ф. – вчитель-логопед, Вишневська В.С. – практичний психолог,  Шевченко М.О. – вчитель-дефектолог, допомога яких необхідна цим діткам. Хочеться зауважити, що системний кваліфікований супровід дітей фахівцями ІРЦ здійснюється на постійній та безоплатній основі. Крім того, в ІРЦ здійснюється систематичне надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг. Ці заняття не схожі на урок в школі. Це захоплююча гра, під час якої дитина вчиться усвідомлювати себе, контактувати з оточуючими, контролювати свої емоції та почуття, розвивати сильні сторони, відкривати таланти.

Хіба не цього прагнуть всі батьки!?  І саме фахівці  інклюзивно-ресурсного центру пропонують  вам свою допомогу та підтримку.

Наша адреса :

вул. Шевченко,4

тел. 4-01-08

електронна адреса vozpmpk@ukr.net

сайт Управління освіти Вознесенської міської ради (розділ Інклюзивна освіта).

Нечипорук І.М., директор ІРЦ

Задайте свое питання