Участь у підсумковій зустрічі Ванзеє-2019

20-22 грудня 2019 р. у Києві відбулася завершальна зустріч освітнього курсу «Геноцид євреїв Європи: історична перспектива та підходи до вивчення» для молодих дослідників. Після ознайомлення із культурою пам‘яті в Україні та Німеччині щодо подій Другої світової війни під час перших двох етапів курсу ми мали можливість обговорити свої враження, теоретичні та практичні аспекти курсу. Робота розпочалася із дискусії та презентацій наших досліджень, а потім ми відвідали Інформаційний центр Музею Майдану. Нашим гідом був директор меморіального комплексу Ігор Пошивайло, який акцентував увагу й на особливості меморіалізації сучасних подій в Україні.

На другий день ми долучилися до екскурсії територією фонду Ізоляція, яку провів Дмитро Чепурний – куратор проекту Донбаські студії Ізоляції.

Разом із неперевершеною Тетяною Маникіною – співробітницею Будинку Ванзейської конференції-музею в Берліні – ми обговорили практики пропаганди нацистської преси у Третьому рейху та на окупованих територіях. Лекція «Єврейські жінки під час Голокосту: гендерна специфіка досвіду» Марти Гавришко –  дослідниці Львівського інституту українознавства ім. І. Крип’якевича  – дійсно вразила своєю емоційністю та трагізмом. Неоднозначною була лекція Михайла Тяглого щодо практик націонал-соціалізму відносно ромів не тільки у Третьому рейху, а й на східних теренах.

Третій день семінару розпочався із зустрічі з відомим письменником і сценаристом Станіславом Цаликом, який розповів про життєвий шлях Анатолія Кузнецова та його бестселер – роман «Бабин Яр». Виданий у 1966 році, роман перетерпів сувору цензуру, а автор через це зазнав депресивних станів. Але незважаючи на все, «Бабин Яр» став найбільш популярним у Європі.

Дослідниця Юлія Скубицька ознайомила нас із методологію усної історії як жанру. Вона показала, як проводити інтерв’ю та використовувати набутий матеріал під час дослідження. Заняття з методики самопідтримки для тих, хто працює із травматичною історією, провели Світлана Осіпчук та Надія Уфімцева.

У цілому освітній курс дав нам можливість отримати нові знання, цінний досвід, нові знайомства. Ми вдячні організаторам курсу,  лекторам, тренерам за плідну роботу та сподіваємося на подальше співробітництво.

Учитель історії та правознавства

Вознесенського ліцею «Інсайт»

Савицька Олена Анатоліївна

Задайте свое питання